Παρασκευή, 11 Μαρτίου 2022 22:18

Ημερίδα ΔΣΣΔ

Το 5ο ΓΕΛ Βέροιας συνεχίζει και κατά το σχολικό έτος 2021-2022 την εφαρμογή του προγράμματος της σχολικής διαμεσολάβησης, με τις κυρίες Τότσκα Κατερίνα και Αξούριστου Χάρη να έχουν αναλάβει την επιμόρφωση των νέων μαθητών-διαμεσολαβητών.

Μάλιστα, με αφορμή τον εορτασμό στις 6 Μαρτίου της Παγκόσμιας Ημέρα κατά της ενδοσχολικής βίας, η ομάδα συμμετείχε την Τετάρτη 9 Μαρτίου 2022 στη διαδικτυακή ημερίδα του Δικτύου Σχολείων Σχολικής Διαμεσολάβησης (Δ.Σ.Σ.Δ.) της Ερευνητικής μονάδας Κοινωνικών Διακρίσεων και εκφοβισμού στο σχολείο (ΚΔΕΤΕΣ) του Εργαστηρίου Μελέτης Κοινωνικών Θεμάτων, ΜΜΕ και Εκπαίδευσης (ΜΕΚΘΕΜΕ) του Π.Τ. Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων με θέμα τη Σχολική Διαμεσολάβηση.

Στην ημερίδα συμμετείχαν με παρουσίαση του προγράμματος του σχολείου μας οι υπεύθυνοι καθηγητές Χρυσής Σταμάτης, Αξούριστου Χάρη και Τότσκα Κατερίνα, οι οποίοι παρουσίασαν το ξεκίνημα, την εξέλιξη καθώς και το μελλοντικό πλάνο για το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Η ημερίδα σημείωσε μεγάλη επιτυχία, όπως φανερώνει ο μεγάλος αριθμός των συμμετεχόντων που κάποια στιγμή ξεπέρασε τους πεντακόσιους, όλες οι συμμετέχουσες και οι συμμετέχοντες πήραν κι έδωσαν χρήσιμες ιδέες για την υλοποίηση των προγραμμάτων τους και μοιράστηκαν την αισιοδοξία τους για επέκταση του Δικτύου και για παρόμοιες διοργανώσεις στο μέλλον.

Να τονιστεί, τέλος, ότι με την παρουσία της αυτή η Ομάδα Σχολικής Διαμεσολάβησης του σχολείου μας συμμετέχει ενεργά στον πολλαπλασιασμό των σχολείων που επιχειρούν να εφαρμόσουν το συγκεκριμένο πρόγραμμα, όπως εξάλλου έκανε και κατά τη διάρκεια της περσινής χρονιάς με τη συμμετοχή της στις δύο τηλε-συναντήσεις που οργάνωσε η Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων της ΔΔΕ Ημαθίας σε συνεργασία με τις αντίστοιχες υπευθύνους της ΔΔΕ Δυτ. Θεσσαλονίκης, Δυτ. Αττικής, Δ΄ Αθήνας και Ρεθύμνου.

Εικόνες