Σάββατο, 23 Σεπτεμβρίου 2023 19:58

Ολοκλήρωση Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών Erasmus

Με την επιμόρφωση τεσσάρων εκπαιδευτικών του σχολείου μας ολοκληρώθηκε η υλοποίηση του Διαπιστευμένου Σχεδίου Μαθησιακής Κινητικότητας Ατόμων (ΚΑ1) του τομέα Σχολικής Εκπαίδευσης του Προγράμματος Erasmus+ 2021-2027 με Κωδικό Πιστοποίησης: 2020-1-EL01-KA120-SCH-000094709 που αφορά τη διαμόρφωση ενός συμπεριληπτικού χαρακτήρα στο σχολείο του 21ου αιώνα με έμφαση στην ανάπτυξη παιδαγωγικών μεθόδων για τη δημιουργία κλίματος αλληλεγγύης και ισότητας ευκαιριών, τη βελτίωση δεξιοτήτων επικοινωνίας και χρήσης ξένων γλωσσών και τη διαφοροποιημένη διδασκαλία και μάθηση σε συνδυασμό με τη χρήση των Νέων Τεχνολογιών στη διδασκαλία της Ελληνικής Γλώσσας και των υπόλοιπων μαθημάτων.

Στο πλαίσιο του παραπάνω έργου η καθηγήτρια Γερμανικών Θυμιοπούλου Χριστίνα και η φιλόλογος Καραγιάννη Φράγκα επιμορφώθηκαν σε σύγχρονες μεθόδους διδασκαλίας, οι οποίες επικεντρώνονται στη συμπερίληψη όλων των μαθητών για ενεργή συμμετοχή, δραστηριοποίηση και ανάπτυξη δεξιοτήτων κατά τη μαθησιακή διαδικασία, προκειμένου να ανταπεξέρχονται με επιτυχία στις διαρκώς και ταχύτατα μεταβαλλόμενες ανάγκες της σύγχρονης κοινωνίας και της αγοράς εργασίας. Πιο συγκεκριμένα οι καθηγήτριες στα πλαίσια της διδασκαλίας που στοχεύει στις ανάγκες του μαθητή του σύγχρονου σχολείου εκπαιδεύτηκαν στις μεθόδους: Flipped Classroom (Ανεστραμμένη Τάξη), Project-Based Learning (Μάθηση Μέσα από την Πράξη), Design Thinking (Σχεδιαστική Σκέψη) και Collaborative Learning Συνεργατική Μάθηση). Η επιμόρφωση πραγματοποιήθηκε στο Ελσίνκι της Φιλανδίας από 19 ως 24 Ιουνίου 2023. Ο τίτλος του σεμιναρίου ήταν “Effective Pedagogies for 21st+ Century Learning”. Εξίσου σημαντική ήταν η παρουσίαση του εκπαιδευτικού συστήματος όχι μόνο της Φιλανδίας αλλά και άλλων ευρωπαϊκών χωρών και η ανταλλαγή πληροφοριών μεταξύ των συμμετεχόντων για τα προγράμματα ανταλλαγής μαθητών στο πλαίσιο του Erasmus+.

Στο πλαίσιο του ίδιου προγράμματος ο καθηγητής μαθηματικών Μπαζούκης Γεώργιος από τις 26 έως τις 1 Ιουλίου παρακολούθησε το πρόγραμμα του οργανισμού Europass Teacher Academy στο Παρίσι της Γαλλίας με τίτλο Facing Diversity: Intercultural Classroom Management", το οποίο εστιάζει στη διδασκαλία και εξοικείωση των εκπαιδευτικών με καινοτόμες στρατηγικές διδασκαλίας που οφείλει να διαθέτει ο εκπαιδευτικός στα ζητήματα διαπολιτισμικής εκπαίδευσης.

Τέλος, η φιλόλογος Αξούριστου Χάρη επιμορφώθηκε πάνω στη συμπερίληψη και τη διαφορετικότητα. Συγκεκριμένα, από τις 12 έως τις 19 Αυγούστου παρακολούθησε το πρόγραμμα του οργανισμού Smart Teachers Play More στο Ρέικιαβικ της Ισλανδίας με τίτλο "Special Needs And Inclusive Education" , το οποίο είναι μία βιωματική επιμόρφωση με στόχο την αναγνώριση και ενδυνάμωση των ιδιαίτερων "δυνατών σημείων" κάθε μαθητή/τριας και ο σχεδιασμός δημιουργικών εκπαιδευτικών πρότζεκτ που να προωθούν τους κινητήριους στόχους που θέτουν αυτοί/ες.