Παρασκευή, 24 Φεβρουαρίου 2023 23:50

Ένα διαφορετικό μάθημα Ιστορίας

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Τμήματος Ανθρωπιστικών Σπουδών του σχολείου μας με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών Καραγιάννη Φράγκας και Μιχαηλίδου Όλγας παρακολούθησαν την Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου ένα μάθημα διαφορετικό· ο καθηγητής Δημήτρης Σταματόπουλος, του τμήματος Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας υποδέχτηκε με ζεστασιά τους μαθητές και τις μαθήτριες του Γ1 και με υπομονή απάντησε σε όλες τους τις ερωτήσεις με θέμα το προσφυγικό ζήτημα του 1922 εστιάζοντας στις συνέπειές του στη σύγχρονη Ελλάδα.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες ενθουσιάστηκαν τόσο από την απλή διάλεξη του κ. Σταματόπουλου, στον οποίο υπέβαλλαν πλήθος ερωτήσεων, όσο και από την ατμόσφαιρα του Πανεπιστημίου, την οποία αγωνίζονται να γευτούν και ως φοιτητές και φοιτήτριες την επόμενη σχολική χρονιά.

Διαβάστηκε 121 φορές