Κυριακή, 05 Φεβρουαρίου 2023 16:55

Συνάντηση με τον ποιητή Κατσίκα

To 5o Γενικό Λύκειο Βεροίας και συγκεκριμένα το τμήμα Γ1 των Ανθρωπιστικών Σπουδών είχε την χαρά και την τιμή να συναντηθεί διαδικτυακά με τον ποιητή Πασχάλη Κατσίκα τη Δευτέρα 16 Ιανουαρίου 2023 στην αίθουσα χρωμάτων του σχολείου μας, για να συζητήσουν και να αναλύσουν τα κείμενά του με τον ίδιο το δημιουργό! Την οργάνωση αυτής της συνάντησης την ανέλαβε η καθηγήτρια Χάρη Αξούριστου με διάθεση να μας εμπνεύσει, γνωρίζοντάς μας έναν δημιουργό τέχνης της γλώσσας μας, με τα ποιήματά του και τις αφηγήσεις του.

Εβδομάδες πριν, η κ. Αξούριστου μας είχε φέρει σε επαφή με γραπτά του κ. Κατσίκα και η τάξη γέμισε με απορίες και ερωτήσεις που εν τέλει είχαμε την τύχη να απευθύνουμε στον ίδιο.

Η συνάντησή μας ξεκίνησε. Ο διευθυντής κος Χρυσής Σταμάτης και η κα Αξούριστου έκαναν τις πρώτες συστάσεις, η συζήτηση σιγά σιγά … άναψε. Έτσι ο ποιητής μας έδωσε την ευκαιρία να πάρουμε τις απαντήσεις για όλα όσα είχαμε περιέργεια να μάθουμε. Παρά τη δήλωση του «έχω λίγο άγχος, δεν είμαι καθηγητής, δεν ξέρω πώς να μιλήσω σε μία τάξη» ο κ. Κατσίκας μας ταξίδεψε με τον λόγο του.

Έγιναν ερωτήσεις σχετικά με τη ζωή του. Μάθαμε ότι ξεκίνησε να γράφει στην ηλικία των σαράντα πέντε. Τότε ξεκίνησε να εκφράζει γραπτά όσα σκεφτόταν κι ένιωθε, ενώ σε νεότερη ηλικία δούλευε σαν βιβλιοθηκάριος/βιβλιοθηκονόμος. Δήλωσε την προτίμησή του στο να γράφει ποιήματα και μάλιστα μας μίλησε για την έμπνευση που «μπορείς να βρεις παντού» και μας αποκάλυψε ότι «σημείωνε παντού κάποιους στίχους που θα τελειοποιούσε στην τελική ώρα γραφής στο γραφείο του».

Ζήσαμε σε ζωντανή μετάδοση ζωντανά συναισθήματα, όταν κάναμε ερωτήσεις για συγκεκριμένα έργα. Νιώσαμε συγκίνηση για το αφήγημα «Έζησε» που είναι πραγματική ιστορία κοντινού ατόμου του ποιητή. Σχολιάσαμε το ενδιαφέρον του για τον θάνατο, τον φόβο του, τις σκέψεις του, το αθάνατο μήνυμα που αφήνει πίσω με την τέχνη του.

Ο κ. Κατσίκας αναγνώρισε το ενδιαφέρον μας προς αυτόν και το τροφοδότησε περισσότερο. Η Καλλιόπη -μια συμμαθήτριά μας- εμπνεύστηκε τόσο, ώστε να του αφιερώσει ποίημα που έγραψε η ίδια κι εκείνος με χαρά ανταπέδωσε με δική του αφιέρωση.

Εγώ η ίδια άκουσα τη συμβουλή του να σημειώνω πάντα ό,τι ποιητικό σκέφτομαι και ξεκίνησα να γράφω και πάλι. Πιστεύω ότι ολόκληρη η τάξη είχε κάτι να αφουγκραστεί και για κάτι να ενθουσιαστεί.

Ο κ. Κατσίκας, ο ποιητής, αποκαλύφθηκε σε εμάς ως ένας γνήσιος, όμορφος άνθρωπος, που έχει πολλά να πει και είμαστε περήφανοι ως σχολείο και ως τάξη που είχαμε τη δυνατότητα να μιλήσουμε μαζί του.

Μαρία Ελευθεριάδου, Γ1

Διαβάστηκε 236 φορές