Τετάρτη, 13 Απριλίου 2022 01:51

Χρωματίζοντας με γλώσσες

Η φετινή ομάδα της «Διαμεσολάβησης» του 5ου ΓΕΛ Βέροιας επιχειρήσαμε να δραστηριοποιηθούμε, ώστε να αφήσουμε και το δικό μας στίγμα στο σχολείο. Επιθυμώντας, λοιπόν, να ανταποκριθούμε επάξια στο σκοπό της ομάδας μας και, συγχρόνως, να ομορφύνουμε το σχολείο μας ακόμα περισσότερο, συναντηθήκαμε την Κυριακή 10/04/2022 και ώρα 17:30 στο σχολείο, ώστε να τοποθετήσουμε στις δύο σκάλες αυτοκόλλητα στα οποία αναγράφονται οι λέξεις «Καλημέρα» και «Καλωσόρισες» σε δέκα διαφορετικές γλώσσες!

Η δράση αυτή, εκτός από τη χαρά της δημιουργίας και της καλής παρέας, τον ενθουσιασμό και την απορία για το πώς μπορεί να προφέρονται οι λέξεις, ενίσχυσε το αίσθημα της συνεργασίας σε όλους μας. Διαπιστώσαμε πόσο υπέροχο μπορεί να είναι το αποτέλεσμα αφενός με τη σύμπραξη πολλών διαφορετικών προσωπικοτήτων αφετέρου με τη «συνάντηση» διαφορετικών γλωσσών!