Παρασκευή, 05 Φεβρουαρίου 2016 20:49

Έρευνα για τη συνδυαστική μάθηση

Στο πλαίσιο του Erasmus+ KA1 και του εγκεκριμένου ευρωπαϊκού σχεδίου ανάπτυξης με τίτλο ?Exploring ICT for an Internationally Sustainable School?, πραγματοποιήθηκε  έρευνα με τη χρήση ερωτηματολογίου προς τους μαθητές, ώστε να διερευνηθεί η γνώση, η εμπειρία και η στάση των μαθητών απέναντι στη χρήση του Διαδικτύου και των Νέων Τεχνολογιών ως διδακτικά και μαθησιακά εργαλεία.

Σκοπός της έρευνας αυτής ήταν να αποτυπωθούν τα χαρακτηριστικά του μαθητικού δυναμικού, προς όφελος του οποίου θα εφαρμοστούν πειραματικά καινοτόμες πρακτικές διδασκαλίας που βασίζονται στο συνδυασμό του Διαδικτύου και των Νέων Τεχνολογιών με την παραδοσιακή, δια ζώσης διδασκαλία και μάθηση.

Εβδομήντα εννιά (79) μαθητές της Α και Β Λυκείου απάντησαν ηλεκτρονικά στο ερωτηματολόγιο και από την επεξεργασία των απαντήσεων προκύπτει ότι η συντριπτική πλειοψηφία των μαθητών ? περίπου 76% - απάντησε ότι έχει πρόσβαση στο Διαδίκτυο στο σπίτι, πράγμα που διευκολύνει την εφαρμογή πρακτικών της Συνδυαστικής Μάθησης.

Η πρόσβαση στο διαδίκτυο, σύμφωνα με τις απαντήσεις των μαθητών, τους είναι κυρίως απαραίτητη για να επικοινωνούν με συμμαθητές ή φίλους, να ψυχαγωγούνται και να βρίσκουν τα απαραίτητο υλικό και τις πληροφορίες για τα μαθήματα του σχολείου, ενώ ένα πολύ μικρό ποσοστό δήλωσε ότι το χρησιμοποιεί για να επικοινωνήσει με τους καθηγητές του. Το γεγονός αυτό σημαίνει σημαίνει ότι η χρησιμοποίηση του για τη διδακτική πράξη και αλληλόδραση ανάμεσα σε μαθητές και εκπαιδευτικούς του σχολείου μας είναι ένας τομέας που επιδέχεται ανάπτυξη.

Θεωρούν, επίσης, ότι η ικανότητά τους στη χρησιμοποίηση των τεχνολογιών του διαδικτύου είναι από πολύ καλή μέχρι καλή κατά κύριο λόγο, ενώ ένα πολύ μικρό ποσοστό αυτών - μόνο το 1,1% -  γνωρίζει ελάχιστα τη χρήση τους και κατά συνέπεια πολύ λίγοι μαθητές είναι αυτοί που έχουν πρόβλημα στη χρησιμοποίησή τους. Ανάλογη, όπως δηλώνουν, είναι και η ικανότητά τους στη χρήση των μέσων κοινωνικής δικτύωσης.

Παράλληλα, ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των μαθητών έχει χρησιμοποιήσει διαδικτυακά εργαλεία web για μαθησιακούς σκοπούς, με το μεγαλύτερο ποσοστό αυτών να αναφέρεται στα social networks, τα wikis και τα presentation tools, όπως prezi ή ppt.

Στην ερώτηση αν θα ήθελαν να χρησιμοποιήσουν μια ηλεκτρονική μαθησιακή  πλατφόρμα για να κάνουν τα μαθήματά τους οι μισοί μαθητές και μαθήτριες απάντησαν ότι είναι θετικοί σε μια τέτοια προοπτική, ενώ είναι σχετικά μοιρασμένες οι απόψεις τους για το αν θα επιθυμούσαν η παράδοση του μαθήματος να γίνεται διαδικτυακά, με τη μελέτη και την εξάσκηση των μαθημάτων να γίνεται στο σχολείο.

Αναποφάσιστοι, παράλληλα, εμφανίζονται και σχετικά με το αν η αντιστροφή της διαδικασίας της μάθησης θα τους βοηθούσε στη μαθησιακή διαδικασία ή στην επικοινωνία και τη συνεργασία με τους συμμαθητές τους, ενώ τείνουν να συμφωνήσουν ότι αυτή η διαδικασία θα μείωνε την προσωπική τους επαφή με το καθηγητή τους.

Τέλος, υπάρχει μία τάση να συμφωνήσουν ότι η παραδοσιακή διδασκαλία σε συνδυασμό με τη χρήση του flipped classroom θα τους διαμορφώσει σε πιο ευέλικτους και αυτόνομους μαθητές.

Τα αποτελέσματα της έρευνας φαίνονται εδώ.