Τρίτη, 26 Μαρτίου 2019 10:33

Τρίτη ανταλλαγή μαθητών Erasmus «Trans European Water Sustainability»

Η τρίτη ανταλλαγή μαθητών στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ ΚΑ2 με θέμα την αειφορία του νερού, πραγματοποιήθηκε στην πόλη Torre del Greco της ιταλικής Καμπανίας. Μετέβησαν 31 συνολικά μαθητές από Τουρκία, Ελλάδα, Δανία, Λετονία και Πορτογαλία οι οποίοι φιλοξενήθηκαν από οικογένειες των συμμαθητών/συνεργατών τους στο Torre del Greco.

Έτσι, οκταμελής αποστολή του σχολείου, αποτελούμενη από 5 μαθητές/-τριες και 3 καθηγητές, επισκέφτηκε το σχολείο Liceo Scientifico Statale "Alfred Nobel", στο Torre del Greco από την Δευτέρα 18 Μαρτίου έως την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2019. Πρόκειται για την τρίτη συνάντηση των συνεργαζόμενων σχολείων· το θέμα της αφορούσε τη θάλασσα και τις ποικίλες ευεργετικές επιδράσεις της στον άνθρωπο και τον πολιτισμό του. Ήταν η συνέχεια του θέματος της πρώτης και της δεύτερης συνάντησης που είχαν πραγματοποιηθεί στο Usak της Τουρκίας και στη Ρίγα της Λετονίας των οποίων τα θέματα ήταν οι πηγές των υδάτων, η υδροδότηση των πόλεων και το πόσιμο νερό αντίστοιχα.

Οι πέντε μαθητές και μαθήτριες και οι τρεις καθηγητές, μέλη του προγράμματος Erasmus+ ΚΑ2 με τίτλο «Trans European Water Sustainability» του σχολείου, έγιναν δεκτοί σε μία ζεστή τελετή-υποδοχή που προετοίμασαν οι Ιταλοί συμμαθητές τους· συγκινητικότατη στιγμή της κάθε αποστολής ήταν το μικρό αφιέρωμα για την κάθε χώρα. Οι Ιταλοί οικοδεσπότες προσέγγισαν την κουλτούρα των λαών διαβάζοντας ποιήματα, τραγουδώντας γνωστές επιτυχίες, χορεύοντας χαρακτηριστικούς χορούς της κάθε χώρας. 20 ιταλοί μαθητές και μαθήτριες υποδέχθηκαν την ελληνική αποστολή χορεύοντας συρτάκι συγκινώντας την ελληνική αποστολή και ξεσηκώνοντας όλες τις αποστολές.

Στη συνέχεια κάθε αποστολή παρουσίασε τις εργασίες της με θέμα τη θάλασσα και τις ευεργετικές χρήσεις της για την κάθε χώρα. Η ελληνική αποστολή παρουσίασε την ποικιλία που εμφανίζει η χώρα μας με τις πολυάριθμες παραλίες της και παράλληλα την αξιοποίησή τους για την πραγματοποίηση αθλητικών δραστηριοτήτων· αργότερα η ιταλική ομάδα υποδέχτηκε τις αποστολές στο δημαρχείο της πόλης.

Τα οφέλη της θάλασσας έγιναν γνωστά με επισκέψεις αρχικά σε ένα ναυπηγείο ξύλινων σκαφών αλλά και στο ναυτικό μουσείο της πόλης. Καθώς χαρακτηριστικό μνημείο της περιοχής είναι ο Βεζούβιος, την επόμενη μέρα, οι αποστολές περπάτησαν ως την κορυφή του και ενημερώθηκαν από έμπειρους οδηγούς για την ηφαιστειακή του δραστηριότητα στο πέρασμα των χρόνων και τις επιπτώσεις του στον πολιτισμό της περιοχής· όλο το παραπάνω συνδυάστηκε με την επίσκεψη στο Ηerculaneum, μία πόλη που σκεπάστηκε από τη λάβα του Βεζούβιου και που ξεπρόβαλε μετά τις ανασκαφές του 19ου αι. αναδεικνύοντας τον πολιτισμό και τις συνήθειες των κατοίκων του 1ου αι. μ.Χ..

Την επόμενη μέρα οι Ιταλοί μαθητές συμπλήρωσαν την παρουσίαση των εργασιών τους για την ευεργετική επίδραση της θάλασσας τόσο στην τέχνη όσο και στην οικονομία της πόλης τους χάρη στην αξιοποίηση των κόκκινων κοραλλιών και των οστράκων στην κατασκευή κοσμημάτων· οι μαθητές γνώρισαν περισσότερο την τέχνη αυτή με την επεξεργασία κοραλλιού και οστράκων σε καθοδηγούμενα βιωματικά εργαστήρια, ενώ παράλληλα οι καθηγητές των ξένων αποστολών παρουσίαζαν σε τμήματα του σχολείου τη χώρα και τον πολιτισμό τους απαντώντας σε ερωτήσεις των Ιταλών μαθητών. Το απόγευμα της ίδιας μέρας μαθητές και καθηγητές απόλαυσαν μία βόλτα με ιστιοπλοϊκό στον κόλπο του Τorre del Greco ακούγοντας από τους ξεναγούς/οδηγούς μία άλλη όψη της προσφοράς της θάλασσας στους κατοίκους της πόλης.

Στόχος της επόμενης μέρας ήταν η επαφή με το παρελθόν της περιοχής με μία βόλτα στη Νάπολη, την πρωτεύουσα της περιοχής· η επίσκεψη στο αρχαιολογικό μουσείο ολοκλήρωσε την εικόνα του πολιτιστικού παρελθόντος της περιοχής, καθώς όλοι εμείς οι επισκέπτες αντικρίσαμε τα έργα τέχνης που αναδυθήκαν από την Πομπηία μένοντας κατάπληκτοι από τις σωζόμενες τοιχογραφίες που φανερώνουν την καθημερινότητα των προγόνων και αποκαλύπτουν τις ποικίλες δραστηριότητές τους. Η επαφή με την ιταλική κουλτούρα συνεχίστηκε με μια βόλτα στα στενά δρομάκια στην πόλη της Νάπολης απολαμβάνοντας τα χρώματα αυτής της ιδιαίτερης πόλης.

Η τελευταία μέρα του προγράμματος ξεκίνησε με μια εκδρομή σε τοπικό υδροηλεκτρικό εργοστάσιο και μια σύντομη αλλά πλήρη ενημέρωση για την κατασκευή και λειτουργία του, καθώς και την δυνατότητα του να καλύπτει τις ανάγκες ύδρευσης και άρδευσης της περιοχής. Στην συνέχεια, ιδιαίτερα συγκινητικό ήταν το δείπνο/πικνίκ που παρέθεσαν οι ιταλοί μαθητές στις ξένες αποστολές· όλες οι οικογένειες/οικοδεσπότες ετοίμασαν τοπικά εδέσματα και σε μια φάρμα βουβαλιών και χώρο ειδικά διαμορφωμένο, μαθητές και καθηγητές δοκίμασαν όλοι μαζί την αυθεντική ιταλική κουζίνα, απολαμβάνοντας και γνωρίζοντας τις γαστρονομικές συνήθειες των ιταλών. Η εικόνα 60 περίπου ανθρώπων από 6 διαφορετικές γωνιές της Ευρώπης που διασκεδάζουν όλοι μαζί γελώντας, τραγουδώντας και χορεύοντας θα μείνει ανεξίτηλα χαραγμένη στην μνήμη όλων, αποδεικνύοντας αφενός την δύναμη της ανθρώπινης φύσης να ξεπερνά στερεότυπα και αφετέρου την αξία των προγραμμάτων Erasmus+ που δίνουν την δυνατότητα στους μαθητές να αποβάλλουν προκαταλήψεις και να συνδέονται με τους συνανθρώπους /συμπολίτες τους χωρίς περιορισμούς.

Οι σκηνές της επόμενης μέρας, της μέρας των αναχωρήσεων ολοκληρώνει το παραπάνω· οι μαθητές και οι μαθήτριες αποχωρίζονταν τους καινούργιους φίλους από τόσο μακριά που μέσα σε μια εβδομάδα τους ένιωσαν τόσο κοντά. Αγκαλιές, δάκρυα, ανταλλαγές δώρων από μαθητές αλλά και από τους γονείς των οικοδεσποτών συγκινούν με την θερμότατη αγκαλιά που πρόσφεραν στους μικρούς φιλοξενούμενους.

Οι μαθητές/-τριες που συμμετείχαν στην ελληνική αποστολή είναι: Μπέκιου Ελένη, Τσιούρβα Σοφία, Σουμελίδου Ελευθερία, Σαμαράς Χρήστος, Τσουλτσίδου Μαρία και συνοδεύονταν από τους καθηγητές: Ασικίδη Μιχαήλ, Θυμιοπούλου Χριστίνα, Καραγιάννη Φράγκα.