Δευτέρα, 13 Φεβρουαρίου 2023 11:17

Μαθητές του σχολείου μας στο Ηouthalen του Βελγίου

Η πέμπτη ανταλλαγή μαθητών στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ ΚΑ2 με τίτλο «Me, You and our Europe» και θέμα τον πολιτισμό, στο οποίο το 5ο ΓΕ.Λ. συμμετέχει ως εταίρος, πραγματοποιήθηκε στην πόλη Ηouthalen του Βελγίου από τις 16 ως τις 20 Ιανουαρίου 2023. Μετέβησαν 8 μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας, οι οποίοι συνεργάστηκαν σε όλη τη διάρκεια της κινητικότητας με τους Ισπανούς και Βέλγους συμμαθητές τους για την επίτευξη των στόχων του προγράμματος .

Η αποστολή του σχολείου μας αποτελούνταν από τους μαθητές Χρήστο Πουρλίδα, Δημήτρη Σαλαμάνη, Ορέστη Μερόλλι, Γιώργο Χριστοφορίδη, Φάνη Τριανταφυλλίδη και τις μαθήτριες Αναστασία Χατζηπαρασίδου, Καλλιόπη Τζίμπουλα και Βασιλική Τουλίκα, συνοδευόμενοι από τους εκπαιδευτικούς Μιχαηλίδου Όλγα και Πασχούλα Κωνσταντίνο. Μαθητές και εκπαιδευτικοί για πέντε ημέρες παρουσίασαν τις εργασίες τους με θέμα την ιστορία της Ευρώπης, την πορεία της στον χρόνο, τη δημιουργία, τους στόχους και τις προοπτικές της Ευρωπαϊκής Ένωσης και συνεργάστηκαν σε διεθνικές ομάδες προκειμένου να εντοπίσουν τα τρωτά σημεία της Ένωσης και να προτείνουν λύσεις.

Η πρώτη μέρα της συνεργασίας ήταν αφιερωμένη στη γνωριμία με την πόλη του Houthalen· οι τοπικές αρχές υποδέχθηκαν τις αποστολές στο Δημαρχείο της πόλης, όπου και παρουσιάστηκε η ιστορία της περιοχής και η συμβολή του Βελγίου στην οικοδόμηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Στη συνέχεια, ακολουθώντας τις οδηγίες των συμμαθητών τους ξεναγήθηκαν στην πόλη γνωρίζοντας παράλληλα τις ιδιαιτερότητες της περιοχής. Αργότερα, συγκεντρώθηκαν στο σχολείο και παρακολούθησαν μαθήματα της αρεσκείας τους, προκειμένου να κατανοήσουν το βελγικό σύστημα εκπαίδευσης· τέλος, όλα τα μέλη των αποστολών παρουσίασαν τις εργασίες τους σχετικά με τα σύγχρονα προβλήματα της Ευρωπαϊκής Ένωσης και, αφού χωρίστηκαν σε μεικτές διεθνικές ομάδες, εμπλούτισαν τις εργασίες τους προτείνοντας παράλληλα και λύσεις.

Την επόμενη ημέρα, επισκέφτηκαν το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στις Βρυξέλλες, όπου ξεναγήθηκαν και παρακολούθησαν μία παρουσίαση για την ιστορία της της Ευρωπαϊκής Ένωσης, συμπληρώνοντας τις γνώσεις τους από την προηγούμενη έρευνά τους. Ακολούθησε ξενάγηση, αρχικά, στην πόλη των Βρυξελλών με παράλληλες ομαδικές βιωματικές εργασίες, ενώ η μέρα έκλεισε με επίσκεψη στην Πανεπιστημιούπολη του Leuven.

Την τρίτη μέρα του προγράμματος οι 30 μαθητές/-τριες συνεργάστηκαν εστιάζοντας σε τρία σημαντικά προβλήματα της σύγχρονης Ευρώπης: την κλιματική αλλαγή, την οικονομική κρίση και τον πόλεμο -με αφορμή τον πόλεμο της Ρωσίας και της Ουκρανίας. Μετά τη χρήση ερωτηματολογίων, των απαντήσεων, μίνι συνεντεύξεων και βιβλιογραφικής έρευνας παρουσίασαν τα αποτελέσματα σε συμμαθητές τους του βελγικού σχολείου.

Η επόμενη μέρα αφιερώθηκε στη γνωριμία του βελγικού πολιτισμού με την επίσκεψη στην πόλη Gent· οι Βέλγοι συμμαθητές τους είχαν προετοιμάσει ένα κυνήγι θησαυρού και σταδιακά οι φιλοξενούμενοι μαθητές γνώριζαν την πόλη, την ιστορία της και την ιστορία της περιοχής. Αφού περπάτησαν όλη την πόλη και έκαναν βαρκάδα στο ποτάμι που την διασχίζει, οι ομάδες των μαθητών στο τέλος της ημέρας παρουσίασαν στους συμμαθητές τους τις γνώσεις που αποκόμισαν κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Την τελευταία μέρα, στο σχολείο οι μαθητές αξιολόγησαν το πρόγραμμα και την κινητικότητα και, μετά από συνεργασία, παρουσίασαν στους συμμαθητές τους το όραμά τους για την Ευρωπαϊκή Ένωση, προτείνοντας, παράλληλα, και τρόπους γνωριμίας με το παρελθόν και το παρόν της. Η ημέρα θα τελείωνε με την καθιερωμένη γιορτή της τελευταίας βραδιάς, όμως η κακοκαιρία ακύρωσε τα σχέδια των οικοδεσποτών. Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας επέστρεψαν ενθουσιασμένοι από το Βέλγιο, εκφράζοντας με κάθε τρόπο την ικανοποίησή τους για την εκπληκτική εμπειρία να γνωρίσουν μια χώρα της Κεντρικής Ευρώπης, να βιώσουν την οικογενειακή φιλοξενία και να έρθουν σε επαφή με το βελγικό σύστημα εκπαίδευσης.