Παρασκευή, 03 Φεβρουαρίου 2023 23:44

Επίσκεψη εκπαιδευτικών στο Lewisham College

Μετά από τρεις ανταλλαγές-συνεργασίες στην πόλη Torre del Greco της Ιταλίας, στη Σαμψούντα της Τουρκίας και στο σχολείο μας/5ο ΓΕ.Λ. Βέροιας, 10 εκπαιδευτικοί της ομάδας Erasmus+ με τίτλο «Change Yourself, Not Nature» φιλοξενήθηκαν από το βρετανικό σχολείο Lewisham College προκειμένου να εργαστούν σε θέματα αξιολόγησης του προγράμματος, να γνωρίσουν το εκπαιδευτικό σύστημα του συγκεκριμένου κολλεγίου το οποίο εστιάζει στην εκπαίδευση νέων με μειωμένες για το αγγλικό εκπαιδευτικό σύστημα ικανότητες και να επιμορφωθούν στη χρήση νέων τεχνολογιών στην εκπαιδευτική διαδικασία. Το 5ο ΓΕ.Λ. εκπροσωπήθηκε από τους εκπαιδευτικούς Θυμιοπούλου Χριστίνα, Ασικίδη Μιχαήλ και Καραγιάννη Φράγκα.
Το Lewisham College συνιστά ένα εκπαιδευτικό ίδρυμα που στοχεύει σε μαθητές και νέους ηλικίας από 15 έως 25 ετών, τους οποίους προετοιμάζει για την αγορά εργασίας, χρησιμοποιώντας, αφενός, μεθόδους συμπερίληψης στην πράξη με τη δημιουργία πολλών και διαφορετικών επιπέδων εκπαίδευσης και κατάρτισης, και, αφετέρου, εκπαιδευτικά εργαλεία με τη χρήση της τεχνολογίας και του διαδικτύου. Οι ημέρες παραμονής στους χώρους του Κολλεγίου ήταν για τους τρεις εκπαιδευτικούς του σχολείου μία εμπειρία εκπληκτική, καθώς γνώρισαν το περιεχόμενο και τη σημασία της έμπρακτης εφαρμογής των μεθόδων της συμπερίληψης, αλλά και της τεχνολογίας στην τάξη. Παράλληλα, η αξιολόγηση της πορείας του προγράμματος «Change Yourself, Not Nature» έδωσε την ευκαιρία στα μέλη της ομάδας να εντοπίσουν τα προτερήματα, αλλά και τις υπάρχουσες ελλείψεις, στις οποίες θα πρέπει να εστιάσουν, καθώς το συγκεκριμένο πρόγραμμα πρέπει να ολοκληρωθεί τους επόμενους μήνες.