Δευτέρα, 24 Απριλίου 2023 10:08

Κινητικότητα στη Σαραγόσα

Η έκτη και τελευταία συνάντηση εκπαιδευτικών και μαθητών/-τριών στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ με τίτλο “Me, You and Our Europe” και θέμα τον ευρωπαϊκό πολιτισμό πραγματοποιήθηκε στη Σαραγόσα της Ισπανίας από τις 27 έως τις 31 Μαρτίου 2023. Οι αποστολές από το σχολείο-συντονιστή Inspirocollege  από το Ηouthalen-Helchteren του Βελγίου και το 5ο ΓΕ.Λ. Βέροιας φιλοξενήθηκαν από το σχολείο Ι.Ε.S. Virgen del Pilar της Zaragoza.

Από το 5ο Λύκειο συμμετείχαν στην αποστολή επτά μαθητές/-ριες και τρεις εκπαιδευτικοί οι οποίοι συνεργάστηκαν με τους Βέλγους και τους Ισπανούς συνεργάτες τους για την αποπεράτωση του συγκεκριμένου προγράμματος. Συγκεκριμένα, η ελληνική αποστολή αποτελούνταν από τις μαθήτριες Γαβριηλίδου Μαρία- Ευαγγελία, Κίρτσιου Ιωάννα, Πασχούλα Ζωή, Σταυριανίδου Παναγιώτα, Συκιώτη Κωνσταντίνα, Χατζηαθανασίου Άννα, τον μαθητή Σερδαρίδη Αναστάσιο και τους εκπαιδευτικούς Ασικίδη Μιχαήλ, Θυμιοπούλου Χριστίνα και Καραγιάννη Φράγκα.

Η θερμή υποδοχή των Ισπανών στα μέλη της ελληνικής και βελγικής αποστολής ξεκίνησε από το αεροδρόμιο της Σαραγόσα, όπου περίμεναν οι Ισπανοί μαθητές με τις οικογένειές τους και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου-οικοδεσπότη. Το πρωί της επομέμνης ημέρας ξεκίνησαν οι εργασίες της συνάντησης, της οποίας θέμα αποτελούσε η ιστορία της Ευρωπαϊκής Ένωσης και τα προβλήματα που η Ευρώπη αντιμετωπίζει σήμερα μετά από 70 χρόνια παρουσίας στο πολιτικό, οικονομικό και κοινωνικό γίγνεσθαι. Η ημέρα ξεκίνησε με ένα ζεστό καλωσόρισμα της διευθύντριας και εκπαιδευτικών του σχολείου-οικοδεσπότη I.E.S.Virgen del Pilar και ξενάγηση των αποστολών στο σχολείο, ένα σχολείο μεικτό με κατευθύνσεις επαγγελματικής και θεωρητικής κατεύθυνσης και ιδιαίτερη έμφαση στην εκπαίδευση στις καλές τέχνες.

Κατά τη διάρκεια της εβδομάδας οι μαθητές εστίασαν αρχικά στην ιστορία της Ευρωπαϊκής Ένωσης με παρουσιάσεις τις οι ομάδες είχαν ετοιμάσει μετά από έρευνα σε βιβλιογραφικές πηγές. Η ελληνική ομάδα παρουσίασε την ιστορία της Ευρωπαϊκής Ένωσης στις δεκαετίες του 1980 -δεκαετία που η Ελλάδα εισήχθη στην Ευρωπαϊκή Ένωση- και στη δεκαετία του 1990, ενώ οι ισπανική και βελγική ομάδα συμπλήρωσαν με τις παρουσιάσεις τους την υπόλοιπη ιστορία της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Παράλληλα, οι μαθητές κατασκεύαζαν την χρονογραμμή της Ευρωπαϊκής Ένωσης σε μια γιγάντια αφίσα.  Μετά την ολοκλήρωση των παρουσιάσεων ακολουθούσε συζήτηση με θέμα το όραμα, την πραγματικότητα και το μέλλον της Ευρώπης.

Στο δεύτερο μέρος της μαθητικής έρευνας και των παρουσιάσεων οι ομάδες επικεντρώθηκαν σε βασικά προβλήματα της Ευρώπης σήμερα· η κλιματική αλλαγή, η επανεμφάνιση του φανατισμού και ακραίων πολιτικών παρατάξεων, ο πόλεμος στα ευρωπαϊκά εδάφη απασχόλησαν τους μαθητές και προκάλεσαν μια ζωηρή συζήτηση. Μετά το τέλος των παρουσιάσεων, οι μαθητές συμμετείχαν σε ομάδες, διερεύνησαν τα προβλήματα ακόμη περισσότερο και πρότειναν λύσεις για τον περιορισμό των παραπάνω αρνητικών φαινομένων.

Παράλληλα, οι Ισπανοί μαθητές ανέλαβαν να ξεναγήσουν τις αποστολές στην πόλη και στην περιοχή τους. Η έναρξη της ξενάγησης ξεκίνησε από το άγαλμα του Καίσαρα Αύγουστου, στον οποίο οφείλει και το όνομά της η πόλη της Σαραγόσα, συνεχίστηκε στη φημισμένη κλειστή αγορά της πόλης, στον καθεδρικό ναό Virgen del Pilar και την πλατεία του, σημείο αναφοράς της πόλης, στο ρωμαϊκό θέατρο, στο παλάτι Aljaferìa Palace, δείγμα ισπανικής ισλαμικής αρχιτεκτονικής και έδρα του κοινοβουλίου της περιφερειακής κοινότητας της Αραγονίας· όλα τα παραπάνω έδωσαν το ερέθισμα για μία νέα συζήτηση με θέμα τις ρίζες του ευρωπαϊκού πολιτισμού και της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Η γνωριμία με τον τόπο και τον πολιτισμό του συμπεριελάμβανε την ξενάγηση στο μουσείο του γλύπτη Pablo Cargallo, φίλου του Πικάσο, ο οποίος αποτύπωσε με τρόπο ιδιαίτερο την αντίθεσή του στη δικτατορία της εποχής του, το μουσείο του Goya αλλά και στο Educational Museum of Origami, όπου οι μαθητές και οι μαθήτριες συμμετείχαν σε εργαστήριο και μυήθηκαν στην τέχνη της ιαπωνικής χαρτοδιπλωτικής τέχνης.

Τέλος, ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τις αποστολές αποτέλεσε η ανάβαση στους βραχώδεις όγκους των Riglos στους πρόποδες των Πυρηναίων, όπου και απόλαυσαν τη θέα των τοπίων της βορειοανατολικής Ισπανίας γνωρίζοντας με αυτό τον τρόπο την ιδιαιτερότητα του τοπίου της Ισπανίας και τον τρόπο που επηρέασε την διαμόρφωση του πολιτισμού της. Η εβδομάδα έκλεισε με ένα θερμό αποχαιρετιστήριο πάρτι, όπου οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν τις γεύσεις της Σαραγόσα με εδέσματα τα οποία οι οικογένειες των Ισπανών μαθητών ετοίμασαν και προσέφεραν.