Δευτέρα, 17 Σεπτεμβρίου 2018 00:02

Εμπειρίες από την ΚΓ΄ Σύνοδο της Βουλής των Εφήβων

Ο έφηβος βουλευτής του σχολείου μας, Χρήστος Σαμαράς, μας μεταφέρει την εμπειρία του από την ΚΓ΄ Σύνοδο της Βουλής των Εφήβων.

Δήλωσα συμμετοχή στην Βουλή Των Εφήβων γνωρίζοντας πως ήταν σχεδόν αδύνατο να καταφέρω να είμαι εγώ ένας από τους 300 Έφηβους Βουλευτές. Τελικά μετά από εργασίες οι οποίες απαιτούσαν ζωηρή φαντασία και αρκετή προσπάθεια, κατάφερα να αναδειχθώ Έφηβος Βουλευτής της ΚΓ? Συνόδου για να εκπροσωπήσω τον νομό Ημαθίας.

Το θέμα της φετινής Συνόδου ήταν η διαφορετικότητα. Μέσα από συζητήσεις με ψυχολόγους, καθηγητές και υπό την καθοδήγηση πάντοτε της κ. Μακρυνιώτη, καθηγήτριας στο Πάντειο Πανεπιστήμιο, καταφέραμε να εκφράσουμε την άποψη μας αλλά και τους προβληματισμούς μας σχετικά με την διαφορετικότητα, τον σεβασμό και την αποδοχή της αλλά και να σκεφτούμε σε ποιες περιπτώσεις δεν θα έπρεπε να γίνεται αποδεκτή. Μιλήσαμε με τον βουλευτή και πρώην υπουργό παιδείας, κ. Νίκο Φίλη για τους προβληματισμούς μας σχετικά με το θέμα της Συνόδου. Έτσι, μέσα από πολιτισμένο διάλογο μεταξύ ??Βουλευτών-Εφήβων?? και ??Καθηγητών?? καταθέσαμε προτάσεις ώστε το σχολείο να μπορέσει να αποδεχτεί δίχως προβλήματα και οξύτητες την διαφορετική φύση που πιθανώς έχουν μαθητές. Το σλόγκαν μας ήταν «Ένα σχολείο να μας χωράει?Κάνουμε like στην διαφορετικότητα».

Πέρα από τις εργασίες, μας δόθηκαν και αρκετές ευκαιρίες να γνωριστούμε μεταξύ μας και να δημιουργήσουμε δυνατές φιλίες. Το κλίμα που δημιουργήθηκε ήταν τόσο ζεστό και η συνεργασία τόσο αποδοτική που θα μπορούσε κανείς να πει ότι γνωρίζαμε ο ένας τον άλλο χρόνια! Η ψυχαγωγία δεν έλειπε ούτε από αυτή την σύνοδο. Παρακολουθήσαμε τη θεατρική παράσταση «Ρωμαίος και Ιουλιέτα για δυο», απολαύσαμε μια μουσική συναυλία από το Μουσικό Σχολείο Αλίμου και επισκεφτήκαμε το Μουσείο της Ακρόπολης.

Είμαι περήφανος που κατάφερα να αναδειχθώ ένας από τους 300 Βουλευτές της ΚΓ? Συνόδου, ανάμεσα σε χιλιάδες συμμετοχές από όλη την Ελλάδα, την Κύπρο και τους Έλληνες της Διασποράς. Η «Βουλή Των Εφήβων» ήταν μια εμπειρία που θα μείνει ανεξίτηλη στην μνήμη μου, μία εμπειρία ζωής!

Θα ήθελα να ευχαριστήσω το Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων που δίνει από το 1996 την ευκαιρία στους εφήβους να σκεφτούν με ένα τρόπο «διαφορετικό», να εκφράσουν τις απόψεις τους και τους προβληματισμούς τους. Επίσης θα ήθελα να ευχαριστήσω την οικογένεια μου, το σχολείο μου και πολύ περισσότερο τις καθηγήτριές μου Χριστίνα Βελτσίδου και Φράγκα Καραγιάννη για την πολύτιμη βοήθεια τους

Ο Έφηβος Βουλευτής του ν. Ημαθίας
Σαμαράς Χρήστος