Δευτέρα, 28 Μαρτίου 2022 00:04

Συμμετοχή στο 5ο Δημοτικό Συμβούλιο Εφήβων Βέροιας

Στις 24 Μαρτίου 2022, παραμονή της 25ης Μαρτίου -μιας μέρας εμβληματικής για τον τόπο μας, μιας μέρας κατά την οποία τιμάται η ιδέα της ελευθερίας και της δημοκρατίας- πραγματοποιήθηκε το 5ο Δημοτικό Συμβούλιο Εφήβων Δ. Βέροιας. Σκοπός του εκπαιδευτικού αυτού προγράμματος είναι να έχουν οι μαθητές του Δήμου βιωματική επαφή με τις δημοκρατικές διαδικασίες, ώστε να μυηθούν στις πρακτικές και τις δυσκολίες της Δημοκρατίας, να καταθέσουν τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν καθημερινά και τις ανησυχίες τους και να κάνουν τις δικές τους φρέσκιες/καινοτόμες προτάσεις για τη βελτίωση της καθημερινότητάς τους. Έτσι προσδοκάται να διαμορφώσουν συνείδηση υπεύθυνου πολίτη, αλλά και να ενισχυθεί το ενδιαφέρον τους για τα κοινά. Το πρόγραμμα συνδιοργανώνεται από τη Δ/νση Β/θμιας Εκπ/σης Ημαθίας, τον Δήμο Βέροιας, το 3ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. και τον Σύνδεσμο Φιλολόγων Ημαθίας. Οι παραπάνω φορείς συνεργάστηκαν για την εκπόνηση του έργου αυτού, δίνοντας το έναυσμα για συνεργασία και δημιουργικό διάλογο και στους μαθητές.

Το σχολείο μας δεν θα μπορούσε να μείνει αμέτοχο σε αυτή την προσπάθεια. Έτσι, τρεις μαθήτριες από τη Β΄ Λυκείου, η Βασιλική Γκεκοπούλου, η Δήμητρα Σαμαρά και η Άννα Τσαγκερά ως εκπρόσωπος του 15μελούς Συμβουλίου των μαθητών, έλαβαν μέρος στην συνεδρίαση του 5ου Δημοτικού Συμβουλίου Εφήβων, η οποία έγινε διαδικτυακά. Σε αυτή κατέθεσαν τους προβληματισμούς και τις προτάσεις τους για την ποιότητα ζωής στην πόλη, εστιάζοντας σε προβλήματα μετακίνησης με ειδική μνεία σε εναλλακτικά μέσα μεταφοράς, στην ανάγκη αναψυχής ζητώντας τη διαμόρφωση χώρων άσκησης και ευεξίας και στο πρόβλημα των αδέσποτων ζώων. Εξάλλου προβλήθηκε και η ανάγκη να αναβαθμιστεί η ποιότητα ζωής των κατοίκων των χωριών που ανήκουν στον Δήμο με συγκεκριμένες παρεμβάσεις από αυτόν.

Συγχαίρουμε τις μαθήτριές μας που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα αυτό και εκπροσώπησαν επάξια το σχολείο μας με τις εμπεριστατωμένες εισηγήσεις τους. Ευελπιστούμε να ακολουθήσουν κι άλλες ευκαιρίες για τα παιδιά μας να εκφράσουν ελεύθερα τις αγωνίες τους για το παρόν και το όραμά τους για το μέλλον.