Τετάρτη, 22 Δεκεμβρίου 2021 12:57

Συνάντηση με γονείς/κηδεμόνες

Ξεκινώντας την υλοποίηση του σχεδίου δράσης «Συνεργασία Σχολείου με Γονείς/Κηδεμόνες Μαθητών» η Διεύθυνση του σχολείου και η αντίστοιχη ομάδα δράσης κάλεσαν τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών σε ενημέρωση και συζήτηση τη Δευτέρα 20 Δεκεμβρίου στις 17:00 στη σχολική βιβλιοθήκη.

Στο πρώτο μέρος της συνάντησης η εκπαιδευτικός κ. Γουλάρα Φωτεινή ενημέρωσε τους γονείς για τον επικαιροποιημένο εσωτερικό κανονισμό του σχολείου και ζήτησε από τους γονείς τη συνεργασία τους στην εφαρμογή του στον βαθμό που τους αφορά. Ακολούθως, ο κ.  Γκαλίτσος Πρόδρομος στην εισήγησή του ανέπτυξε το θέμα «Ο ρόλος του σχολείου στη σύγχρονη ελληνική κοινωνία», ενώ ο διευθυντής, κ. Χρυσής Σταμάτιος παρουσίασε τα προγράμματα του σχολείου και το σχέδιο δράσης που ξεκίνησε να υλοποιείται με τον τίτλο «Ένα σχολείο που μας χωράει όλους». Εξήγησε στους γονείς ότι το συγκεκριμένο πρόγραμμα αφορά την υποδοχή και την ένταξη μαθητών προσφύγων στη σχολική κοινότητα του 5ου ΓΕΛ και ότι οργανώθηκε με την υποστήριξη και την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών από την Ακαδημία schools for all, στο πλαίσιο του έργου «Σχολεία για Όλους» που έχει φορέα υλοποίησης το Ευρωπαϊκό Κέντρο Wergeland (EWC) και τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, με την υποστήριξη του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ).

Στο δεύτερο μέρος οι γονείς είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν με τους εκπαιδευτικούς τα θέματα που θίχτηκαν, να τους ευχαριστήσουν για την ανάληψη των πρωτοβουλιών που ανοίγουν νέους δρόμους στα παιδιά τους και να δηλώσουν ότι είναι αρωγοί του σχολείου σε όλα τα προγράμματα και τις δράσεις που βρίσκονται σε εξέλιξη.