Τετάρτη, 08 Μαρτίου 2023 23:35

Δράση για θέματα βίας και σχολικού εκφοβισμού

Η σχολική βία και ο εκφοβισμός (ΣΒΕ) είναι ένα πολυδιάστατο κοινωνικό φαινόμενο με ανησυχητικές διαστάσεις και βλαβερές συνέπειες στην ψυχοσυναισθηματική ανάπτυξη του παιδιού και στη διαδικασία της μάθησής του. Στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Ημέρας κατά της Βίας στο σχολείο, την Δευτέρα 6/3/2023 πραγματοποιήθηκε στη βιβλιοθήκη του 5ου Γενικού Λυκείου Βέροιας σχετική εκδήλωση με υπεύθυνους εκπαιδευτικούς τη Χαρίκλεια Αξούριστου, την Αικατερίνη Τότσκα και τον Διευθυντή του σχολείου, Σταμάτιο Χρυσή.
Οι μαθήτριες της Β΄ τάξης και μέλη της Σχολικής Διαμεσολάβησης Στέλλα – Θεοδώρα Γκαϊτατζή και Γεωργία Φανδινάκη εκπόνησαν – με την επίβλεψη της κ. Τότσκα - σχετική παρουσίαση με την οποία επιχείρησαν να ευαισθητοποιήσουν τις μαθήτριες και τους μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης του Λυκείου για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και του εκφοβισμού μεταξύ και εναντίον των μαθητών/τριών, με στόχο τον περιορισμό του φαινομένου της βίας στη ζωή των ανηλίκων και την αποτροπή των αρνητικών συνεπειών στις διαπροσωπικές τους σχέσεις.