Δευτέρα, 13 Μαρτίου 2023 23:40

Κάνοντας bullying στη βία

Με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού το Δίκτυο Σχολείων Σχολικής Διαμεσολάβησης (Δ.Σ.Σ.Δ.), διοργάνωσε διά ζώσης επιμορφωτική διημερίδα στις 9-10 Μαρτίου 2023 στο χώρο του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών (Κτήριο Επιστημών Αγωγής) του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων με θέμα“Πρακτικές αντιμετώπισης βίας και εκφοβισμού στα σχολεία”.
Στη διημερίδα συμμετείχαν και οι εκπαιδευτικοί του 5ου Γενικού Λυκείου, υπεύθυνοι της Ομάδας Σχολικής Διαμεσολάβησης, Σταμάτης Χρυσής, Χαρίκλεια Αξούριστου και Αικατερίνη Τότσκα με θέμα “Κάνοντας bullying στη βία”. Στην εισήγησή της η κ. Τότσκα παρουσίασε εκ μέρους του σχολείου μας τις καλές πρακτικές που έχει υιοθετήσει η Ομάδα της Σχολικής Διαμεσολάβησης για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και του εκφοβισμού μεταξύ και εναντίον των μαθητών/τριών, με στόχο τον περιορισμό του φαινομένου της βίας στη ζωή των ανηλίκων και την αποτροπή των αρνητικών συνεπειών στις διαπροσωπικές τους σχέσεις.