Τετάρτη, 05 Απριλίου 2023 09:59

Εκπαιδευτικοί του σχολείου σε ημερίδα για την εκπαίδευση

Στο πλαίσιο της ημερίδας  με θέμα «Η μέθοδος CLIL στην ελληνική δημόσια εκπαίδευση: Καλές διδακτικές πρακτικές», η οποία πραγματοποιήθηκε  την Κυριακή 2 Απριλίου, 2023 στο Κέντρο Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων του Α.Π.Θ. (ΚΕΔΕΑ), το 5ο ΓΕ.Λ. Βέροιας εκπροσωπήθηκε από τις εκπαιδευτικούς Ραφτοπούλου Αικατερίνη ΠΕ04 (Χημικός) και Γιαννάκη Ελένη ΠΕ06 (Αγγλικής γλώσσας).  Η ημερίδα διοργανώθηκε από το Εργαστήριο Εκμάθησης, Διδασκαλίας και Αξιολόγησης της Ξένης Γλώσσας του Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, σε συνεργασία με τον οργανισμό me 2 glosses (Bilingualism Matters) ώστε να δοθεί η ευκαιρία σε εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων, Α΄βάθμιας και Β΄βάθμιας εκπαίδευσης, να παρουσιάσουν προτάσεις μαθημάτων που έχουν υλοποιήσει στις τάξεις τους με τη χρήση της μεθόδου CLIL.

Στόχος της δράσης των εκπαιδευτικών του σχολείου μας  ήταν  να εφαρμοστεί η ενιαία εκμάθηση διδακτικού περιεχομένου και ξένης γλώσσας (Contents and Language Integrated Learning, CLIL) και να συσχετιστούν εμπειρικά δεδομένα με όσα ήδη είναι γνωστά από τη βιβλιογραφία για τη δυνατότητα της προσέγγισης CLIL να κινεί το ενδιαφέρον των μαθητών, να συντελεί στην εκμάθηση περιεχομένων, να ενισχύει τις γλωσσικές-επικοινωνιακές δεξιότητες και να καλλιεργεί τις νοητικές δεξιότητες των μαθητών. Οι συγκεκριμένες εκπαιδευτικοί  παρουσίασαν τη διδακτική εφαρμογή «Διδάσκοντας Χημεία στα Αγγλικά» την οποία από κοινού σχεδίασαν και υλοποίησαν με τμήμα της Β’ τάξης του Λυκείου μας. Στους μαθητές διδάχτηκε το κεφάλαιο Χημείας της Β Λυκείου  «Διύλιση Πετρελαίου-Κλάσματα Πετρελαίου»  στην Αγγλική γλώσσα και όλες οι δραστηριότητες εμπέδωσης, εξάσκησης και αξιολόγησης  υλοποιήθηκαν επίσης  στην Αγγλική γλώσσα. Παράλληλα οι μαθητές/τριες έκαναν χρήση διαφόρων ψηφιακών μέσων και εφαρμογών βελτιώνοντας με τον τρόπο αυτό τις ψηφιακές τους δεξιότητες και γνώσεις. Τέλος οι μαθητές και μαθήτριες που συμμετείχαν στο συγκεκριμένο μάθημα είχαν την ευκαιρία μέσω ηλεκτρονικού ερωτηματολογίου να αξιολογήσουν  την διδακτική εφαρμογή και να διατυπώσουν  τις απόψεις τους σχετικά με τα οφέλη που αποκόμισαν και τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν .